55.000 Kişinin Aynı Anda İnternete Girebileceği İstanbul Havalimanı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni İstanbul Havalimanı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Merhaba sevgili Webtekno takipçileri! Bu videomuzda sizlerle birlikte aynı zamanda tamamlanınca dünyanın da en büyük havalimanı olacak olan İstanbul Havalimanının gelişmiş teknolojik özelliklerine bakacağız.
Öncelikle arkadaşlar şunu belirtelim. Havalimanının IT harcamalarına yaklaşık 200 milyon Euro’ya yakın bir yatırım yapılmış. Buna bağlı olarak yapay zeka ve akıllı sistemler bolca var.
İstanbul Havalimanında 3 adet veri merkezi, 102 adet entegre sistem, 467 adet sunucu, 780 telekomünikasyon odası, 3257 adet kartlı geçiş noktası, 3267 uçuş bilgi monitörü, 4549 destek verilen bilgisayar, 9000 adet güvenlik kamerası bulunuyor. Ayrıca havaalanı içerisinde 20 milyon GB’lık data alanı mevcut. Bu rakam arkadaşlar ortalama bir şehirdeki 80bin network portuna eşittir.
Hatta şöyle düşünün havaalanına döşenen fiber-optik kabloları yola sersek İstanbul’dan tee Berlin’e kadar yol gider. Bu da yaklaşık 1700 kilometreye denk geliyor. Ayrıca İstanbul, Yeni Delhi arasındaki 4500 KM’lik bakır kablolamayı da unutmamak lazım. Bu devasa teknolojilerin sorumluluğu da 780 kişilik bir ekip tarafından paylaşılacak.
Gelelim kameralara. Evet, tam 9000 tane kamera ve 4000 sensör aktif olarak çalışıyor olacak bunların 248’ine kusurlu bir takım hareketler ve yüz tanıma özelliği tanımlanmış. Bu şu anlama geliyor şüpheli bir hareket atıyorum adam valizi bıraktı gidiyor mu zart diye uyarı gelecek ve olası bir felaketin önüne henüz fiile dönüşmeden önlem alınmış olacak.
Robotları da unutmamak lazım tabi. Havaalanı içerisinde 3 farklı robot ekibi bizleri bekliyor. Hizmet robotları, güvenlik robotları ve temizlik robotları. Tabi buradaki sürücüsüz araçları da eklemek gerekiyor. Adına IGABUS adı verilen bu ulaşım araçları sizi otoparktan bile alabilecek kabiliyette.
Ha ücretsiz internet hizmeti de yolcular sıkılmasın diye gelişkin altyapının sunduğu hizmetler arasında. Yaklaşık 55.000 kişi aynı anda kesintisiz ve hızlı internet deneyimi yaşayabileceği iddia ediliyor. Bu da otoparktan başlayıp tee uçağa kadar kesintisiz internet demek. Yine bu duruma bağlanabilecek olan hızlı geçiş sistemleri, akıllı uçak bildirim sistemi ve akıllı otopark sistemi de mevcut olacak.
Tüm bunlara ek olarak İstanbul Havalimanında Türkiye’de ilk kez kurulan bir sanal kule mevcut. Bu kulede uçakların iniş kalkış hareketlerini arttırılmış gerçeklik ile inceleyebilecek.
Biraz da İstanbul Havaalanının büyüklüğünden bahsedelim. Kendileri 500 apron kapasiteli ve Boing 737 veya 800 gibi dev uçakların iniş kalkışları için uygun. 19 uçağın iniş-kalkış yapabileceği bu alanda yolcu kapasitesi yaklaşık 200 milyon. Bu rakamla 2. Çin, Pekin ve Dubai Havaalanlarını geride bırakıyor. Alan toplamda 76.2 milyon kilometrekareden oluşuyor ve 2021’e kadalr da metro hizmeti sağlanacakmış.

Kanalımıza abone olmayı unutmayın ► goo.gl/y4AjCY
Hepsi ve daha fazlası için : www.webtekno.com/

YORUMLAR

 • Berlinin amk

  qwerty qwertyqwerty qwerty15 saatler önce
 • Troller buraya toplanmiş

  Kenan kaplanKenan kaplanGün önce
 • Vay be ülkeme bak 🇹🇷🇹🇷🇹🇷

  Kerim DemirkaynakKerim Demirkaynak2 gün önce
 • Abi bana bi bilgisayar hediye edermisin ya evdekiler bilgisayara karşılar.

  ADIM MACERAADIM MACERA2 gün önce
 • Lütfen kalp at

  Latif 888Latif 8882 gün önce
 • ne oldu la bebe tel kırmıyonmu ?

  webmaster securitywebmaster security3 gün önce
 • Videoyu beğenmeyenler fedöcü

  Akın EkmenAkın Ekmen3 gün önce
 • Siz hani böyle telefon parçalıyonuz ya parçalamadan önce bana verin benim telefonum yok yani

  Elif SungurtekinElif Sungurtekin3 gün önce
 • ' "Tayyip yaptı" "Reisss" "İsmet İnönü döneminde uçak mı vardı?"... Kimin parası? Bebek bezine gelen %200 verginin parası... Kim o reis? Halkı 2-3 kuruşla geçinirken, memura %5 zaman yapılırken kendisine %50 zam yapan reis... İsmet İnönü dönemi? Uçak? Haklısınız, sen gel yaşadığın ülkenin temelini atmış adamlardan uçak mı vardı diye şikayet et; üstüne üslük gelişen çağı hesaba katmadan ölünün arkasından palavralar salla.' Arkadaşlar, koskoca 7 Düvele karşı koyan Türk halkını tek bir havalimanı aracılığıyla ters düz edip bölüyorlar. Farkında mısınız? Bunların hepsi instagramda ve yorumlarda gördüklerim. Yazıklar olsun size, başlarım sözde kemalistliğinize başlarım 2023 ve Tayyip bokunuza. Bu milleti kaç yüzyıllardır emperyalizm ayıramamış, geliyorsunuz burda birbirinize sallıyorsunuz. Ayrıca anlayamadığım çok değişik bi nokta var; Bir insan neden tarihine leke sürer, tarihine İngiliz der? Bir insan neden sözde Kemalist olarak her şeye sallar? Bir insan neden her olayda 'reisss' diye kafayı sıyırıp 'Ataputçu' der? Bir insan neden tarihine sahip çıkmaz? Bir insan? İnsan! Çünkü o da bir İNSAN sen de. Şahsen, Atatürk Milliyetçisiyim ve sadece gülerek izliyorum sizi. En çok güldüğüm nokta da; ağlanacağımız halimize gülmem

  DermooNDermooN4 gün önce
 • Kıskananlar (onlar kendini biliyor) Çatlasın.

  Ahmet Arif DurhanAhmet Arif Durhan4 gün önce
 • Uçak inmeyen yere havalimanı yapmışlar bence hazine israfı onun yerine bütün okullara bilgisayar odası yada laborotuar yapsalardı en azından eğtime faydaları olurdu 😑😑😑

  Berat kabanBerat kaban5 gün önce
 • Hakkari ye fiber gelecek diye bekliyorum 1 senedir amk bir havalimanına 1700 km fiber ne yazıklar olsun

  Halil ÖzsarıHalil Özsarı7 gün önce
 • Beyler lettopları alın oyun oynamaya gidek. :-)

  BOZKIR GAMİNGBOZKIR GAMİNG8 gün önce
 • Yaşasın R.T.E.T.C.CUMHURBAŞKANLIĞI : Anasayfa www.tccb.gov.tr/

  Ayhan ToprakAyhan Toprak9 gün önce
 • Her vıdeo da Akp ye atıp tutanlar siz de bu teknolojiyi kullanıp nonkör olmaya devam edin.!

  Montaj TvMontaj Tv9 gün önce
 • Benim merak ettiğim bir konu var. Bu sanal kule hizmeti tam olarak ne işe yarıyor? Düşündüğüm kadarıyla uçakların giriş ve kalkış hareketlerini önceden belirleyip diğer uçaklara bunların haberini veriyor ise gelen uçaklar sanal bir sisteme ne kadar güvenebilir? sonuç olarak olası bir sanal aksaklıkta bir uçağın tahrip olması söz konusu mudur?

  VigotresVigotres9 gün önce
 • YerelDisk TV kanalımıza abone olun arkadaşlar. En yeni teknoloji videoları çok yakında burada!!!

  YerelDisk TVYerelDisk TV9 gün önce
 • 4549 yazıyor ama Çağdaş 4599 diye okudu acaba hangisi yanlış? Yoksa ikiside yanlış mı ?

  No.12_GLNo.12_GL9 gün önce
 • En önemli soru şu: Bu havalimanının enerjisi ne ile sağlanıyor? Kendi enerjisini üretebiliyor mu? Güneş panelleri var mı? Eğer bunu yapabiliyorsa iyidir bence. Yuh adamlar onu da mı yapsın diyenler olabilir. Evet abi onu da yapsın. Çünkü bu kadar büyük bir projenin aynı zamanda çevre dostu oluşu hem dünyaya hem bizim ülkemize mükemmel bir örnek teşkili olur.

  Düş MavisiDüş Mavisi9 gün önce
 • Bunlar nerede tam olarak (=

  ümit Ercanümit Ercan9 gün önce
 • abi samsung a7 almak isdiyom onun incelemesi ve saglamlik testi yaparmisiniz lutfen

  Farid RasulovFarid Rasulov9 gün önce
 • Küçük bir düzeltme yapmak isterim 3:30-35 civarı bi yerde boeing 737 ve 800 deniyor o uçak boeing 737-800 dür dar gövdeli olan bir uçaktır yani büyük uçak değildir orası boeing 747 ve airbus 380 olacaktır

  Ömer BoztepeÖmer Boztepe9 gün önce
 • Gidip internet hız testi yapın

  Umut BeyUmut Bey9 gün önce
 • abi eğer boeing737 dev bir uçak ise bu havaalanı minicik

  Erdinc NayirErdinc Nayir9 gün önce
 • ulan havalimanına türkiyeyi sığdırabilioz :O

  Furkan BabaFurkan Baba10 gün önce
 • Anladık bunları anlattım. Dolar kaç para benzin kaç para euro ne kada? Ülkede kaç kişi işsiz? 2018 enflasyon oranı ne kadar? Türk lirası ne kadar değer kaybetti? İphone x vergisiz fiyatı ve vergili fiyatı ne kadar? 2060 ti ekran kartı ne kadar? Ha bide bu ülkeyi hayvancılık ta ve tarımda dışa bağımlı ve hastalıklı hayvan getirenlerede selamlar.. bu söylediklerim koyunlar için anlamsız dır. Siz önünüzdeki otları yemeye ve beton yığınlarıyla övünmeye devam edin.

  Şahin can uyarŞahin can uyar11 gün önce
 • 3. hava alanı yapılırken kaç işçi öldü kaç ağaç kesildi bunları da bilmemiz gerekiyor.

  Ömer SayanÖmer Sayan12 gün önce
 • Samsung galaxy a6 2018 incele lütfn

  Ugur TugrulUgur Tugrul13 gün önce
 • “Boeing 737 veya 800” gibi dev uçak demişsiniz de onlar dev uçak değil. Mesela A380, B747 ve B777 dev uçak kategorisinde. Birde antonov var ama onu kırk yılda bir bile zor görürü

  idris çelikidris çelik13 gün önce
 • Abi sen gömlek giyme ya jdkdjdjsks

  Ali TosunAli Tosun13 gün önce
 • İSTANBUL HAVALİMANI ÇOK GÜZEL MAŞALLAH. RABBİM REİSE UZUN ÖMÜRLER VERSİN.

  ABDÜLHAMİT HANABDÜLHAMİT HAN13 gün önce
 • Sağlamlık testi yapın

  vlog tvvlog tv14 gün önce
 • Bursa Yunuseli Havaalanı nı da böyle yatırım yapılmış, modern ve ulaşıma açılmış olarak görmek isterdik...

  burakaslanfbburakaslanfb14 gün önce
 • revhidehub.info/detail/video-BkQlj-Ou42A.html yeni havalimanı istanbul ☝

  imane batotaimane batota14 gün önce
 • Herkesin aklında tek bi soru *İNTERNET YAVAŞLAMIYOR MU ?*

  Muhammed Yusuf ERDOGANMuhammed Yusuf ERDOGAN15 gün önce
 • 0:51 4599 demişsin 4549 yazıyor veride hata olmuş sanırsam

  Semih GuzelSemih Guzel15 gün önce
 • Türklerden fazla yabancı turistler kullanıcak ne fayda. Eger bir turkseniz hava limanina temizlikci olarak girebiliriz

  mahmut tatlısesmahmut tatlıses15 gün önce
 • Dünyanın en büyük havlimanı. Neye göre ? yüzölçümü birimleri milyon metrekare ise Türkiye yüzölçümünden daha büyük bir havalimanımız var fakat 76 km kare olarak biliyorum.

  Atakan ÇetinAtakan Çetin15 gün önce
 • 3:33 dakika da bahsedilen ´´Boeing 737 ve 800 gibi dev uçaklar´´ dediğiniz uçak yaklaşık 189 yolcu taşıyabilen orta menzilli küçük bir yolcu uçağı hatta küçük ve ucuz olması sebebiyle low cost (Düşük fiyatlı/bütçeli) havayolu firmaları bu uçağı çok sık kullanmakta, Ör. SunExpress , Pegasus gibi. Bu uçak hakkında biraz bilgi vermek gerekirse , Kanat boyu 34.3m. Gövde boyu : 39.4m. Gövde yüksekliği: 12.5m. kanat alanı ise yaklaşık 125m2 dir. Yanı sıra sizin devasa diye bahsetmek istediğiniz uçaklara örnek vermek gerekirse Airbus A 380 , A 350 , Boeing B747 Boeing 777 gibi uçaklar örnek verilebilir. Ve tüm bu saydığım uçaklar bizim şu an ülkemizde halihazırda bulunan bir çok havalimanına inip kalkabilir. Ve örneğin Airbus A380 in uzunluğu 72.7m. kanat uzunluğu 79.7m. yüksekliği ise yaklaşık 25m. dir ve yaklaşık (koltuk konfigürasyona göre değişmekle birlikte) 853 yolcu yaşıyabilir.

  Berke TopuzBerke Topuz15 gün önce
 • Bu havalimanı yapıldı fakat 400 kişi öldü yapımı sırasında hic kimsenin umrunda bile değil bu ölen insanlar.

  zSparox_ GTzSparox_ GT15 gün önce
 • Gömlek mi? Kiyamet yakındır!

  Hasan KoçHasan Koç15 gün önce
 • Uçağa binmemiş insanlar seviniyor mu?

  ADOLF KADİRADOLF KADİR15 gün önce
 • Abi tongucun sesi sana benziyo +1. Tonguc yayinlari

  Enischat eniskılıçEnischat eniskılıç15 gün önce
 • BOEİNG 747 DEV UÇAK 737 DEĞİL

  Batuhan ÇolakBatuhan Çolak16 gün önce
 • Barekallah. Sevinin ey Türk milleti beraber ise yenilmez güç kuvvet olduk bakın. Istanbul Havalimanı mübarek olsun inşaAllah. Ticaret = para güçtür şuan.

  Yakup AydinYakup Aydin16 gün önce
 • CHP lilerin ve GEZİCİ lerin açılmasın diye bir taraflarını yırttığı havalimanı

  filiz ekicifiliz ekici16 gün önce
 • Merak ediyorum boylesi bir kompleksin için de bina içi maps gerekli değilim bence olsa iyi olurdu

  mustafa akmustafa ak16 gün önce
 • Boeing 737-800 onun ismi 800 diye bir şey yok. Ayrıca 737 dediğin en küçük ticari uçaklardan bir tanesi ve 40 yıla yakındır var zaten. Sen sanırım Boeing 747 veya Airbus 380 demek istedin

  Tarkan BulutTarkan Bulut16 gün önce
 • 240p de ama 480p gibi süper bir kamera bu

  Enes ArslanEnes Arslan16 gün önce
 • Kanalima abune olurmusunuz?

  video officialvideo official16 gün önce
55.000 Kişinin Aynı Anda İnternete Girebileceği İstanbul Havalimanı Hakkında Bilmeniz Gerekenler